Başbakan Yıldırım: Amerikan elçiliğinin kan dökülerek açılması endişe vericidir

Başbakan ve AK Parti Grup Başkanvekili Binali Yıldırım, "Amerikan elçiliğinin açılışı Müslüman kanı dökülen bir gün olarak tarihe geçmiş durumdadır" dedi.

15 Mayıs 2018 Salı, 13:30
Başbakan Yıldırım: Amerikan elçiliğinin kan dökülerek açılması endişe vericidir

Başbakan ve AK Parti Grup Başkanvekili Binali Yıldırım, AK Parti Grup Toplantısı’nda konuştu..

Başbakan Binali Yıldırım’ın açıklamalarından öne çıkan başlıklar:

"İsrail’i şiddetle, lanetle kınıyoruz"

Değerli kardeşlerim, aziz vatandaşlarım maalesef bütün dünyanın ibretle izlediği yeni bir İsrail terörüne şahit olduk. Barışçı bir gösteri yapan mazlum Filistin halkına kurşun yağdıran İsrail’i şiddetle, lanetle kınıyoruz. Bölgede barış iklimine benzin dönek Amerikan yönetimini de kınıyoruz.

"3 günlük yas ilan ettik, bayraklarımızı yarıya indirdik"

Şu ana kadar 60 civarında kardeşimiz şehit oldu, 3 bine yakın yaralanan insan var. Türkiye olarak Filistinli kardeşlerimize dayanışma göstermek bakımından bugünden itibaren 3 günlük yas ilan ettik, bayraklarımızı yarıya indirdik. Ayrıca Tel Aviv ve Washington büyükelçimizi de istişarelerde bulunmak üzere çağırdık.

"ABD’nin kararınıbarışa karşı bir sabotaj olarak görüyoruz"

Ayrıca TBMM’de bugün Kudüs meselesi üzerine özel bir oturum gerçekleştireceğiz. Türkiye Cumhuriyeti ve 81 milyon vatandaşımızın Filistin’in haklı davasına bugüne kadar sahip çıktığı gibi bundan sonra da sahip çıkmaya devam edecek.Bu kurşunlar insanlığın vicdanına atılmış kurşunlardır. İsrail’in şiddetine kol kanat geren Amerikan yönetimi bilmelidir ki, zulüm Nemrutları abad etmediği gibi masumlara kurşun yağdıranları da abad etmeyecek. Amerikan elçiliğinin Kudüs’e taşınmasını barışa karşı bir sabotaj olarak görüyoruz ve kabul etmiyoruz.

"Amerikan elçiliğinin kan dökülerek açılması endişe vericidir"

BMGK toplandı bu konuda bir oylama yaptı. 128 ülke ABD’nin bu karardan vazgeçmesi yönünde oy kullandı. Maalesef ABD yönetimi BM’nin, dünyanın 128 ülkesinin iradesini yok sayarak bu yanlış kararında ısrar etti. ABD elçiliğinin açılışı Müslüman kanı dökülen bir gün olarak tarihe geçmiş durumdadır. Elçilikler esasen ülkelerarası ilişkileri geliştirmek için açılır ancak Amerikan elçiliğinin kan dökülerek açılması son derece endişe vericidir.

Başbakan Binali Yıldırım: ABD Büyükelçiliğinin Kudüs’e taşınması, Müslüman kanı dökülen bir gün olarak tarihe geçmiş bulunmaktadır.

— TRT Haber Canlı (@trthabercanli)15 Mayıs 2018

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Haber Sistemi Tasarım ve Programlama: Haber Yazılımı