Beyaz Saray: Rusya’ya ek yaptırımlar gelecek

Beyaz Saray Sözcüsü Sarah Sanders, ABD'den Rusya'ya yeni yaptırımlar geleceğini açıkladı.

16 Nisan 2018 Pazartesi, 18:00
Beyaz Saray: Rusya'ya ek yaptırımlar gelecek

"Rusya hakkında ek yaptırımlar düşünüyoruz ve yakın gelecekte bir karar verilecek" diyen Sanders, yaptırımların içeriğine dair henüz bir karar verilmediğini açıkladı.

Rus Dışişleri Bakan Yardımcısı Ryabkov: ABD yaptırımlarına cevap yasası geliyor

ABD’den Rusya’ya yeni yaptırımlar geldi

ABD, Rusya’ya tarihinin en sert yaptırımlarını uyguladı

ABD, 2016 seçimlerine müdahale ettiği iddiasıyla Rus oligarklara yaptırım uygulamaya karar vermiş, 7 Rus oligark ve bu kişilerin kontrolündeki 12 şirket kara listeye alınmıştı.

Listedeki oligarklar

Listeye alınan oligarkların isimlerinin Vladimir Bogdanov, Oleg Deripaska, Suleiman Kerimov, Igor Rotenberg, Kirill Shamalov, Andrei Skoch ve Viktor Vekselberg olduğu açıklanmıştı.

Bu kişilerin kontrol ettiği B-Finance Ltd., Basic Element Limited, EN+ Group, EuroSibEnergo ve GAZ Group gibi 12 şirket de OFAC’ın yaptırım listesinde.

Suriye’de Esed rejimine uzun zamandır silah temin ettiği ifade edilen Rus devletine ait Rosoboroneksport adlı silah ticaret firması ile bu kuruma bağlı "The Russian Financial Corporation Bank" (RFC Bank) da kara listeye alınmıştı.

Yaptırım listesine alınan kişi ve kurumların ABD’deki varlıklarını donduran ABD yönetimi, bu kişi ve kurumlarla iş yapılmasını da yasaklamış oldu.

Rusya’dan cevap hazırlığı

Rus parlamenterler, ABD’nin yeni yaptırımlarına tepki olarak, Amerikan mal ve hizmetlerinin Rusya’ya ithal edilmesinin yasaklanmasını isteyen bir tasarı sunmuştu. Rus Dışişleri Bakan Yardımcısı Sergey Ryabkov, Rusya’nın yeni ABD yaptırımlarına yanıt olarak hazırladığı taslak yasanın çok yakında kabul edileceğini açıklamıştı.

Tasarıda, Amerikan yapımı yazılım, tarım ürünleri ve ilaç gibi başka kaynaklardan sağlanabilecek mallar ve tütün ile alkol ithalatının kısıtlanması öneriliyor.Taslak ayrıca, Amerikan şirketlerinin Rusya’nın özelleştirme projelerine katılmalarını yasaklamayı öneriyor.

Kaynak: Reuters

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Haber Sistemi Tasarım ve Programlama: Haber Yazılımı