Cumhurbaşkanı Erdoğan: Bugünün, Kudüs’ü kaybettiğimiz bir gün olmasına asla izin vermeyeceğiz

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Bugünün, İslam dünyası olarak Kudüs'ü kaybettiğimiz bir gün olmasına asla izin vermeyeceğiz." dedi.

14 Mayıs 2018 Pazartesi, 23:30
Cumhurbaşkanı Erdoğan: Bugünün, Kudüs'ü kaybettiğimiz bir gün olmasına asla izin vermeyeceğiz

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın konuşmasının satır başları;

– Maalesef Filistin’de bugün yaşanan hadiselerde 55 Filistinli kardeşimiz şehid olurken, 2 bine yakını yaralanmıştır.

-Bugünün, İslam dünyası olarak Kudüs’ü kaybettiğimiz bir gün olmasına asla izin vermeyeceğiz.

– Ben bu insanlık dramını, bu soykırımı hangi taraftan olursa olsun lanetliyorum. Ve buna sessiz kalanları da lanetliyorum. Zira herhangi bir yer de bu tür hadiseler olduğu zaman veyahut ülkemize ziyarete gelenler bizlerle görüştüğü zaman, teröristlerle veridğimiz mücadelede teröristleri öldürdüğümüz zaman laf edenler şu anda sivilleri öldüren İsrail’e sessiz kalmaktadır.

– İsrail bir terör devletidir.

– Ne yazıkki ABD, PYD/YPG ile DEAŞ’a karşı mücadele ettiğini söyleyerek iş birliği yapıyorsa bugün de İsrail ile iş birliği yapmaktadır.

– İsrail’in yaptığı bir soykırımdır.

– Türkiye olarak , Filistinli kardeşleirmizle dayanışma için yarından başlamak üzere üç gün milli yas ilan ettik. Ayrıca dönem başkanlığını yürüttüğümüz İslam İşbirliği Teşkilatı’nı toplantıya çağırıyoruz. Aynı gün öğlene kadar olağanüstü toplantımızı gerçekleştirecek, öğleden sonra da Yenikapı Meydanı’nda işgale karşı sesimizi yükselteceğiz.

– Öte yandan BMGK’yı acil toplanmaya çağırıyoruz.

– İslam İşbirliği Teşkilatı olarak Ramazan ayı boyunca üye ülkelerde Filistinli kardeşlerimiz için yardım kampanyaları düzenleyeceğiz.

– Bunun yanında liderleri bir taraftan şahsım ararken, başbakanlarını başbakanımız, dışişleri bakanlarını da dışişleri bakanımız arayacaktır ki cuma günkü toplantıyı şanına yaraşır şekilde gerçekleştirelim.

– Ayrıca istişarelerde bulunmak üzere Washignton ve Tel Aviv büyükelçilerimizi Ankara’ya çağırıyoruz.

– Bugün zulme ve haksızlığa karşı insanlığın dayanışma günüdür. Sağduyu sahibi Hristiyan, Musevi ve diğer inanç sahiplerinden herkesi bu haksızlığa karşı seslerini yükseltmeye çağırıyoruz

– Tüm imkanlarımızla Filistinli kardeşlerimizin yanında olmayı kararlılıkla sürdüreceğiz.

-AFAD ve Genelkurmay Başkanlığımızın koordinasyonunda Gazze’deki yaralıların tahliyesi için gerekli çalışmalara başladık.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Haber Sistemi Tasarım ve Programlama: Haber Yazılımı