Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu’ndan ABD’ye seyahat uyarısı eleştirisi

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, "Trump'ın başka ülkelere nasıl hakaret ettiği aşağıladığı ortada. Böyle bir durumda ABD mi daha güvenli Türkiye mi? "dedi.

12 Ocak 2018 Cuma, 20:59
Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu'ndan ABD'ye seyahat uyarısı eleştirisi

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ABD’de Los Angales’ta Başkonsolos Kemal Arıkan’ın şehit edildiği yere çelenk bıraktı daha sonra gazetecilerin ABD’nin seyahat uyarısıyla ilgili soruları cevapladı.

Bakan Çavuşoğlu, "Önceden vize sorunu vardı. Onu aştık. Tillerson ile bölgesel konuları konuşuyoruz. Vize süreci, seyahat uyarısı gibi son derece gereksiz tavırlarlarla uğraşmamamız gerekiyor." dedi.

Türkiye’nin ABD’den çok daha güvenli bir ülke olduğunu vurgulayan Çavuşoğlu, "ABD’deki saldırılara baktığımızda Türkiye’nin ABD’den çok daha güvenli olduğunu görüyoruz. Ağırladığımız turistler tatilini yaptı ve güvenli bir şekilde ülkelerine döndü. ABD’den gelmek isteyen çok turist var. Vize işlemleri tekrar uygulamaya geçtikten sonra o kadar çok Amerikalı teşekkür etmiş ki. ABD vatandaşlarını neden kısıtlamaya çalışıyorsun?" diye konuştu.

Çavuşoğlu, ABD Başkanı Donald Trump’ın bazı Latin Amerika ve Afrika ülkelerine hakaret etmesini de eleştirerek, "Türkiyede yabancı düşmanlığı yok. Tarih boyunca hep kucak açtık. ABD’de yabancı düşmanlığı hat safhada. Trump’ın başka ülkelere nasıl hakaret ettiği aşağıladğı ortada. Böyle bir durumda ABD mi daha güvenli Türkiye mi? Tillerson ile seyahat uyarısını konuşacağız."

Kaynak: TRT Haber

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Haber Sistemi Tasarım ve Programlama: Haber Yazılımı