27 Eylül 2016 Salı, 15:35
erkan hosafci
erkan hosafci erkan.hosafci@istanbulfinanshaber.com Tüm Yazılar

Global bakıp yerel düşünerek kazanmaya başlayabiliriz

Bilim Kurgu filmlerin den esinlenen Giyilebilir Robot projeleri ilk başta pentagon süper asker yaratmak amacı ile tasarlanmış askerlerin fiziksel üstünlüğünü öne çıkarmak için çalışmalar yapılmış fakat daha sonra felçli hastalara yardım etmek için tasarlanmaya başlamıştır. 2000 yıllarında teknolojinin ilerlemesi ile Pentagon 75 milyon harcayarak ağır silah taşıyabilen bir robot yapmak istedi. Fiziksel engel sağlamadan hareket […]

Bilim Kurgu filmlerin den esinlenen Giyilebilir Robot projeleri ilk başta pentagon süper asker yaratmak amacı ile tasarlanmış askerlerin fiziksel üstünlüğünü öne çıkarmak için çalışmalar yapılmış fakat daha sonra felçli hastalara yardım etmek için tasarlanmaya başlamıştır.

2000 yıllarında teknolojinin ilerlemesi ile Pentagon 75 milyon harcayarak ağır silah taşıyabilen bir robot yapmak istedi. Fiziksel engel sağlamadan hareket kolaylığı sağlayan robot pentagon ‘un isteklerini karşıladı. Daha sonra geliştirilen robot beyinden aldığı emirler ile hareket eden bir robot geliştirildi. İnsanların ağırlığının 3 katını taşıyabilen robot ile tıbbi gelişmeler başladı. Giyilebilen robotların yapılması ile felçli insanların yürümesine umut kaynağı oldu. Onları hayata bakış açısını değiştirdi.

Hareket kabiliyetini kaybetmiş insanlar yeniden vücutlarını kullanma şanslarını yeniden kavuştular. Bu tıp alanı ve teknolojide büyük bir gelişme olduğu gibi yeni teknolojik bakış açılarına da örnek olmuştur. Sinir sistemlerindeki hasar nedeniyle yürüyemeyen hastaların oturup kalkmasını sağlayıp engelli insanların beyinlerini de tepki vermesini sağlayarak hareket becerilerini kalıcı olmasını sağlamaktır.

Bu teknoloji gelişme Türk teknoloji geliştirme ofislerinde geliştirilerek ülke ekonomisine girdi sağlayabiliriz. Ülke politikası haline gelmeye başlayan projelere büyük destekler verilmektedir. Özellikle İngiltere’ de yaşayan gençlerimizin yapacağı projeler devlet desteği ile gençlerimizin ufkunda yeni projeler oluşmasını sağlayacaktır. Gençlerimizin yapacağı projeler teknolojiyi kullanıp bir sorunu çözmek veya geliştirmek olmalıdır.

Kendi hayallerinin ve tutkularının peşinden koşan kendisini riske atan insanlar başarıya ulaşırlar. Çok garantici olmayı bırakıp risk alıp teknoloji gelişmelere odaklanıp hedeflere ancak ulaşabiliriz. Bu da ancak yaptıklarımıza inanmaktan geçmektedir. Ben inanıyorum ki Türk gençliği bu projelerin daha iyi ve güzelini yapabileceğini düşünüyorum. Düşüncelerimizi Global bakıp yerel düşünerek kazanmaya başlayabiliriz.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Haber Sistemi Tasarım ve Programlama: Haber Yazılımı