Kürtler Parlamento’da Newrozu Kutladı

16 Mart 2017 Perşembe, 14:41
IMG_1149

Londra merkezli sivil toplum kuruluşu Centre for Kurdish Progress/ Kürt Araştırmalar Merkezi tarafından organize edilen bu seneki Newroz Kutlamaları 15 Mart 2017’de İngiliz Parlementosunda Atlee Suite’te Hackney ve Stoke Newington Bölge Milletvekili ve Gölge İçişleri Bakanı Diane Abbott ve İskoç Milli Partisi (SNP) Milletvekili Angus MacNeil ev sahipliğinde yapıldı.

18:30 – 21:00 saatleri arasında Centre for Kurdish Progress Direktörü Raife Aytek’in konuşmasıyla başlayan resepsiyon, ödül töreniyle devam etti. Yüze yakın Milletvekili, Baroness, Lord ve Belediye Meclis Üyelerinin de aralarında bulunduğu 350’i seçkin davetli katıldı.

Centre for Kurdish Progress Direktörü Raife Aytek konuşmasında Centre for Kurdish Progress’in Kürtler için bir ses olduğunu ve bir platform oluşturduğunu söyledi. Ayrıca Kürt meselesinin anlaşılması ve toplumlar arasında ortaklıklar ve ilişkiler kurulması için merkezin çalışmalarının ehemmiyetini vurgulayan Aytek Kürtlerin Türkiye’de ve diğer bölgelerde hak ve özgürlüklerinden mahrum bırakıldığını ekledi. Aytek konuşmasında  ‘Bugün İngiltere’de Parlamento’da Newroz’u kutlayabiliyoruz, dilimizi konuşabiliyoruz ve bu özgürlükler ve destek için de bu ülkeye müteşekkiriz. Bunun bir lüks değil Kürtlerin insan hakları olduğunu hatırlamalı ve hatırlatmalıyız’ dedi.

5T4A8196

Büyük bir coşkuyla kutlanan Newroz ve ödül törenine İşçi Partisi Lideri Jeremy Corbyn dahil İngiltere’deki tüm siyasi partilerden milletvekilleri katıldı. Jeremy Corbyn konuşmasında merkezin çalışmalarını takdir ettiğini belirtirken, halkların tarihine, kültürüne ve değerlerine saygı gösterilmesi gerektiğini ve etnik ve kültürel çeşitliliğin bir ülke için zaafiyet değil aksine güçlü bir ülkenin temellerini oluşturduğunu söyledi.

Muhafazakar Parti’den Baroness Nicholson, Adam Holloway, Sır David Amess, Bob Blackman,  Jack Lopresti ve Andrea Jenkyns gibi parlamenterler resepsiyonda yerlerini aldılar.

Jeremy Corbyn’in yanı sıra İşçi Partisi’nden Milletvekilleri Diane Abbott, Emma Reynolds, George Howarth, David Lammy, Steve McCabe,  Dawn Butler, John Spellar, Caroline Flint, Kelvin Hopkins, Stephen Pound, Ruth Cadbury katıldılar. Ayrıca Lord Pendry, Lord Cashman, Barones Royall ve Barones Whitaker İşçi Partisi Lordlar Kamarasını temsilen programda bulundular.

5T4A8274

İskoç Milli Patı’sinden (SNP) Milletvekilleri Martyn Day, Philippa Whitford, George Kerevan, Angus Brendan MacNeil, Chris Stephens, Sinn Fein’den Pat Doherty ve Liberal Demokratlar’dan Lord Dholakıa, Barones Harris ve Baroness Bonham-Carter programda bulundular. Kürt meselesini yakından takip eden Lord Hylton ve Lord Archer da katılımcılar arasındaydı.

İngiltere’de yaşayan Kürt halklarının ülkeye katkılarına dikkat çekmek amacıyla organize edilen ve bu yıl üçüncüsü düzenlenen İngiltere’deki En Başarılı Kürtler Ödülleri sahiplerini buldu.

Halk tarafından aday gösterilen kişilerin İngiltere’deki Kürt halkının değerli isimlerinden oluşan bir jüri tarafından değerlendirilmesi sonucu İngiltere’deki En Başarılı Kürtler Ödülleri “Başarılı İş Adamı\Kadını, Rol Model Kadın/Erkek Yılın Öğrencisi Kadın/Erkek, Toplumsal Duyarlılık, Genç Girişimci, Sanat (Kadın/Erkek) ve Basın ve Yayımcılık”  kategorilerinde sahiplerini buldu.

Bu yılki jüri panelinde İran ve Kürt Kadın Hakları Organizasyonu İKWRO Kurucusu ve Direktörü Diana Nammı, toplumsal çalışmalarıyla bilinen Renaisi yöneticilerinden Chinar Mohammad Diman, Gorran Haraketi İngiltere temsilcilerinden Foad Jamal Salam, yazar ve gazeteci Goran Baba Ali, şair ve yazar Shie Rauf, Harringey Belediye Başkanı Ali Gül Özbek ve Centre for Kurdish Progress Direktörü Raife Aytek bulundu.

Ödüllerin bir parçası olarak Kürt meselesinin çözümü için olağanüstü çabalar gösteren parlamenterlere ve sanatçılara da ayrıca teşekkür amaçlı birer ödül takdim edildi. Kobane  direnişine destek veren ve Diyarbakır’a ziyaretlerde bulunmuş Baroness Jan Royall, Unite Sendikası’ndan Simon Dubbins, APPG Kürdistan ile Kerkük’ü ziyaret etmiş ve İŞİD’le savaşan Kürtleri desteklemiş Jack Lopresti MP, Unison Sendikası’ndan Stephen Smellie ve Kürt kültürü ve sanatını tanıtan GULAN organizasyonu Kreatif Direktörü Richard Wilding’e ödül takdim edildi.  Ayrıca Basın ve Yayımcılık dalında Kürtler üzerine çalışmaları dolayısıyla Leicester Üniversitesi Sosyoloji Profesörü Dr İpek Demir ve gazeteci ve sanatçı Ata Mufty’e ödül verildi.

2017 İngiltere’deki En Başarılı Kürtler ödüllerinin kazananlarının tam listesini aşağıda görebilirsiniz:

Toplumsal Duyarlılık Ödülü

Houzan Mahmoud, Kürt Kadın Hakları aktivisti ve Dr Mohammad Tammo, Kurds House kurucusu

Yılın Rol Model Ödülü

Cllr Makbule Güneş, Harringey Belediyesi ve Professor Deiary Fraidoon Kader, Ortopedik Cerrah ve Northumbria Üniversitesi ziyaretçi Profesör

Yılın En Başarılı İş Kadını ve İş Adamı

Aysel Oldaç Engüzekli, Ada Associates Direktörü ve Sarbaz Barznji, İnşaat Şirketleri Sahibi

Yılın Öğrencisi Ödülü

Nadia Mardan, hukuk öğrencisi ve Ahmed Saleh, doktora öğrencisi

Sanat Ödülü

Della Murad moda tasarımcısı ve Kürt kültürü ve sanatını tanıtan GÜLAN sanat yönetmeni ve Hussein Zahawy, müzisyen

Yılın Genç Girişimcisi

Zaynab Alıkamal, eczaneler zinciri sahibi ve Dlair Kadhem, teknoloji şirketi sahibi

 

 

 

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Haber Sistemi Tasarım ve Programlama: Haber Yazılımı