Kuzey Kore nükleer deneme sahasını boşaltacak

Kuzey Kore, Kim Jong-un ve ABD Başkanı Donald Trump arasında yapılacak zirve öncesi nükleer deneme sahasını boşaltacağını bildirdi.

12 Mayıs 2018 Cumartesi, 21:00
Kuzey Kore nükleer deneme sahasını boşaltacak

Kuzey Kore Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, 23-25 Mayıs tarihlerinde ülkenin kuzeydoğusundaki nükleer deneme sahasında tünellerin patlatılacağı, gözetim ve araştırma tesislerinin boşaltılacağı, muhafız birliklerinin bölgeden çıkarılacağı belirtildi.

Kuzey Kore nükleer denemelerini durdurdu

Güney Kore basını: Trump ve Kim zirvesi Singapur’da olacak

Açıklamada, süreci izlemeleri için ABD, Güney Kore, Rusya ve İngiltere’den gazetecilerin davet edilmesinin planlandığı kaydedildi.

Güney Kore Devlet Başkanı Moon Jae-in ve Kuzey Kore lideri Kim, 27 Nisan’daki zirvenin ardından imzaladıkları Panmunjom Deklarasyonu ile Kore Yarımadası’nın nükleer silahlardan "tamamen" arındırılması ve mevcut ateşkes halini sona erdirerek Kore Savaşı’nı resmen noktalayacak kalıcı bir barış anlaşmasının imzalanması konusunda görüş birliğine vardıklarını açıklamıştı.

Tarihi kararların alındığı zirvenin sonrasında Kuzey Kore lideri Kim, Çin’e resmi bir ziyarette bulunarak Çin Devlet Başkanı Şi Cinping ile görüşmüştü.

Kim, ABD Başkanı Trump ile 12 Haziran’da Singapur’da görüşecek. Görüşmeden önce 22 Mayıs’ta Güney Kore ile ABD arasında Washington’da bir zirve yapılacak.

Kaynak: AA

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Haber Sistemi Tasarım ve Programlama: Haber Yazılımı