Uber’den “sürücüsüz araç teknolojisi” atağı

Özel araç sahiplerinin mobil uygulama aracılığıyla  taksicilik yapmasına imkan sağlayan Uber’in, sürücüsüz araç teknolojisini  uygulamaya koyabilmek için bir şirketi satın aldığı ve başka bir firmayla  ortaklık için anlaşmaya vardığı bildirildi.

19 Ağustos 2016 Cuma, 06:59
Uber'den "sürücüsüz araç teknolojisi" atağı

Uber’den yapılan açıklamada, sürücüsüz kamyon teknolojisi alanında  araştırma yapan Otto adlı şirketin açıklanmayan bir bedel karşılığında satın  alındığı belirtildi.

Açıklamada, Otto ve Uber’in ABD’nin San Francisco, Palo Alto ve  Pittsburgh kentlerinde kişisel ulaşım alanında faaliyet göstermek için çaba sarf  edeceği duyuruldu.

Uber İcra Kurulu Başkanı (CEO) Travis Kalanick’in, “Gerçek dünyada  dijital servis sağlamak için insanlığa hizmet eden gelişmiş lojistik, yapay zeka  ve robot sistemleri geliştirmeliyiz.” ifadesine yer verilen açıklamada, söz  konusu satın almanın Uber’i dünyadaki en güçlü “otonom mühendislik”  şirketlerinden biri haline getireceği ifade edildi.

Otto’nun kurucu ortaklarından Anthony Levandowski ve Lior Ron,  Google’ın sürücüsüz araç teknolojisi ve haritalama araştırmalarında yıllarca  görev aldıktan sonra geçen ocak ayında kendi şirketlerini kurdu. Google’ın söz  konusu araştırmalarında görev alan birçok çalışanı da geçen aylarda Otto’ya  katılmıştı.

Uber’in de Pittsburgh’daki Gelişmiş Teknolojiler Merkezi’nde Google ve  Carnegie Mellon Üniversitesinde sürücüsüz araç teknolojisi üzerinde uzman  çalışanları bulunuyor.

– Volvo ile anlaşma

Açıklamada ayrıca, İsveçli otomotiv devi Volvo ile sürücüsüz araç  alanında 300 milyon dolar değerinde bir anlaşma yapıldığı da aktarıldı.

Volvo’nun araç güvenliği konusunda lider olduğuna dikkat çekilen  açıklamada, şirketin Uber’e bu yıl bitmeden 100 adet SUV araç temin edeceği  bilgisi verildi.

  

    Açıklamada, söz konusu araçların sürücüsüz teknolojiyle donatılarak  gelecek aylarda Pittsburg’da test amaçlı kullanılmaya başlayacağı ifade edildi.

Şahin Sucukları hedefi büyüttü

Henkel’de kâr artışı

Perakende buluşması

Otokoç’tan yüksek ciro

Her şeye rağmen büyüme hedefi aynı

Yorumlar

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Haber Sistemi Tasarım ve Programlama: Haber Yazılımı